حافظه RAM

حافظه RAM  یا  Random Access Memory گونه ای از حافظه برای ذخیره سازی داده ها که از تعدادی خانه / سلول تشکیل شده و هر خانه ، داده ها را در خود نگهداری می کند. هر خانه از حافظه با آدرسی منحصر به فرد مشخص می شود که اولین خانه از حافظه آدرس صفر را دارد. حافظه رم با قابلیت دسترسی تصادفی امکان دسترسی به داده ها را بدون در نظر گرفتن موقعیت فیزیکی و ترتیب را به ما می دهد.

 

این حافظه، حافظه موقتی است  به این معنا که  با قطع برق و یا وقفه در جریان برق تمام داده های موجود در رم پاک می شود. استفاده از این حافظه برای نگهداری موقت اطلاعات تا زمان پردازش یا انتقال نتایج به بیرون از رایانه یا ذخیره در حافظه جانبی است.

داده ها می توانند در هر قسمت از رم ذخیره و از آن قسمت بدون در نظر گرفتن محل داده ها و ترتیب با سرعت ثابت بازیابی شوند.

داده ها برای پردازش ابتدا وارد RAM می شوند چون سرعت دسترسی به آن ها سریع تر است، و پس از پردازش توسط پردازنده از رم به حافظه جانبی منتقل می شوند. RAM حافظه خواندنی / نوشتنی گویند که از نظر تکنولوژی ساخت دو نوع استاتیک یا ثابت، دینامیک یا متغیر می باشند. رم دینامیک (DRAM) دارای زمان دسترسی حدود 60نانو ثانیه و رم استاتیک (SRAM) 10 نانوثانیه می باشد. در SRAM اطلاعات باید به مرتب تجدید شوند در غیر این صورت از بین خواهند رفت. حافظه های RAM موجود در رایانه ها از نوع DRAM بوده و از SRAM در ساخت حافظه های پنهان استفاده می شوند. امروزه حداقل RAM مورد نیاز برای اینکه سیستم بتواند اغلب برنامه ها و کارهای پردازشی مورد نیاز را انجام دهد، 4گیگابایت است. 


 

/ 0 نظر / 21 بازدید